Warto sięgnąć po pieczarkę, gdy przygotowując śniadanie, obiad czy kolację chcemy, by było nie tylko smacznie, ale i zdrowo. Dietetycy przestrzegają przed jednostronnym komponowaniem swoich posiłków, wskazując na konieczność dostarczania organizmowi różnorodnych składników, niezbędnych elementów. Do przeszłości odszedł pogląd, dość powszechny jeszcze wśród naszych babć i dziadków, że grzyby są, co prawda, źródłem doznań smakowych, ale nie mają wartości odżywczych. Obecnie wiemy już, że pieczarka, podobnie jak inne grzyby, zawiera sporo białka, jest bogata w błonnik, ale także witaminy (!), mikroelementy. W pieczarce znajdziemy więc: szerokie spektrum witamin z grupy B, prowitaminę D, fosfor, potas, żelazo, miedź, selen. Pieczarki mogą być dla nas dodatkowym źródłem energii, dostarczać – obok innych produktów składników niezbędnych do prawidłowego metabolizmu, do funkcjonowania naszego organizmu.
Warto wiedzieć, że:
- pieczarki nie zawierają zdradliwego cholesterolu
- grzyby, w przeciwieństwie do warzyw, zawierają prowitaminę D, tak ważną dla gospodarki wapniem i fosforem posiłek z pieczarek zaspokaja jedną trzecią dziennego zapotrzebowania organizmu na miedź
- zastąpienie tradycyjnego kotleta daniem z pieczarek to świetna droga do pozbycia się zbędnych kilogramów, kubek świeżych pieczarek zawiera tylko 20 kcal!
- osoby z kłopotami gastrycznymi mogą źle tolerować grzyby; wtedy lepiej zrezygnować z częstego jedzenia pieczarek lub przyrządzać je w nowoczesny, lekkostrawny sposób. Jak?
- jeśli całodzienne menu skomponujemy tak, by obecne w nim było pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, warzywa strączkowe oraz pieczarki – będziemy pewni, że dostarczyliśmy organizmowi właściwą ilość żelaza
- amerykańskie towarzystwa lekarskie donoszą o pozytywnym wpływie jedzenia pieczarek w profilaktyce raka piersi i prostaty, najgroźniejszych zabójców naszych czasów.